Já, Daniel Blake online

Film Já, Daniel Blake online ke zhlédnutí pro vás. Přehrajte si nové evropské koprodukční drama, které vás doslova uhrane svým příběhem. Zajímavý sníme si u nás pustíte docela jednoduše na pár kliknutí myši. Za snímkem stojí velmi zkušený režisér Ken Loach, jenž natočil mnoho zajímavých snímků, které mají přesah.

Pojďme si tento zajímavý příběh hezky do podrobna představit. Britsko-francouzské koprodukční drama Já, Daniel Blake, zapadá do velmi aktuálního tématu současnosti, do tématu, které nadhodila také britská filmová novinka Trainspotting, jenž běží vlastně téměř současně. A jaké je to poselství? Totiž varování před tichými problémy současnosti.

Film Já, Daniel Blake online ke zhlédnutí.

Tvůrci filmu

Drama přináší stárnoucí britský režisér Ken Loach, muž, jehož tvorba zdaleka neodpovídá jeho věku. Loach za sebou má snímky jako Jimmyho tančírna, Hledá se Eric, Něžný polibek, Chléb a růže nebo Tajné složky. Kromě bohaté filmografie za ním stojí také řada filmových ocenění, z těch nejaktuálnějších je nutné zmínit Zlatou palmu z IFF v Cannes za rok 2016 za snímek Já, Daniel Blake, za který si na stejném festivale vysloužil také Zvláštní uznání ekumenické poroty. Bodoval však také na Berlinale, odnesl si Křišťálový globus z Karlových Varů, César Awards nebo cenu z IFF v San Sebastián.

Nový film režiséra Kena Loache.

Příběh napsal Paul Lavery, rodák z Kalkaty, který pro Loacha napsal již Jimmyho tančírnu, Andělský podíl nebo Zvedá se vítr. Lavery si za nejlepší scénář k filmu Sladkých šestnáct let odnesl cenu z Cannes. Za kameru se postavil Robbie Ryan, hudbu složil George Fenton.

Hlavní roli Daniela ve filmu ztvárnil Dave Johnson (Harry Hill, Brian Candy), Katie si zahrála Hayley Squires (Královská noc, Murder), role Katiiných dětí ztvárnili Dylan McKiernan a Briana Shann.

Film Já, Daniel Blake online se dočkal řady nominací na různá filmová ocenění, vítězství si odnesl nejen z Cannes, ale také ze San Sebastian IFF, pět nominací obdržel na BAFTA. Což je opravdu úctyhodný výkon, který jenom potvrzuje, že tento snímek je opravdu nadpůrměrný.

Příběh 50-letého Daniela, který je po infarktu.

Příběh

Hlavním hrdinou je jistý Daniel Blake. Muž který je čerstvým padesátníkem žijícím v Newcastlu. Poklidný život naruší pro Daniela zcela neočekávaná a nepředstavitelná komplikace: infarkt. Krátký moment, který změní Danielův život. Jen co se Danielův zdravotní stav trochu zlepší, začne stresující a vyčerpávající kolotoč nutných kroků, které mají zajistit alespoň trochu důstojný život. Daniela čeká série žádostí o nejrůznější státní dávky. Do toho hledá práci, a to i přes striktní nedoporučení lékařů i přes skutečnost, že téměř žádnou práci nemůže kvůli zdravotnímu stavu vykonávat. Ovšem Daniel nemá jinou možnost, pokud se chce uživit. Bude muset vzít i takový job.

Sociální systém mu háže klacky pod nohy.

A právě v této tolik komplikované životní situace potkává Katie, svobodnou matku se dvěma dětmi. Také Katie se dostala do svízelné situace, přišla o bydlení a jedinou šancí se zdá být bezdomovecká ubytovna, na které by mohla Katie i se svými dvěma dětmi v jedné místnosti bydlet. A když osud svede Katie a Daniela na stejnou cestu, bude to právě Daniel, kdo se pokusí zoufalé matce dvou malých dětí pomoci.

Není to jednoduchý život.

Jak celkově shrnout tento snímek? Film je silně bolestivý především proto, že bez jakýchkoliv příkras popisuje aktuální stav našeho světa. Příběh je sice zasazen do Anglie, ale stejně tak by se mohl stát klidně i v naší zemi. Stav, do kterého se může dostat kdokoliv a ne vlastní vinou. Je to kolotoč, kdy se vrší jeden problém na druhý a sociální systém místo aby pomáhal jenom vrší nepříjemnosti na sebe. Právě aktuálnost celého snímku je tím, co jej dělá tolik bolestivým. Ale zároveň je film skvělou sociální sondou a současně také apelem nejen na rizikovou skupinu, na generaci, která se může dostat do Danielovy situace, ale apelem na celou společnost, která se ocitla ve zvráceném postoji sama k sobě. Snímek je obžalobou sociálního systému Británie, stejně jako lidí jenž vytváří nebo i jen bezeslov strpí.

Já, Daniel Blake online

Film Já, Daniel Blake online ke zhlédnutí. Nejdříve se s námi mrkněte na následující krátké video v podobě traileru, jenž vás lépe než cokoliv jiného uvede do děje filmu.

Závěr

Já, Daniel Blake je opravdu povedené drama s hutným příběhem. Režisér Ken Loach točí i ve svých osmdesáti letech opravdu úžasné filmy, které dokážou zaujmout a přitom jim nelze upřít i jistý přesah. Daniel Blake je skvělý koprodukční film, který může stejnou měrou zaujmout zkušeného diváky stejně jako běžné návštěvníky kin. Těch 101 minut uteče neskutečně rychle. Skoro jako voda a je to jenom dobře. Pokud čekáte na náš závěrečný štempl, tak ten nemůže znít jinak, než že doporučujeme. Tento film si prostě pusťte sami a dobře se bavte. Uvidíte, že se opravdu vyplatí si ho nenechat ujít. Za nás už vám popřejeme pouze a jenom příjemnou a ničím nerušenou zábavu.